מעצבי פנים, יצרנים וקמעונאים יוקרתיים בדרך כלל מתחילים את תשובותיהם לשאלה זו על ידי רישום התכונות היקרות של בניית מסגרות באיכות גבוהה. מאפיינים אלה עשויים לכלול מסגרות מעץ מלא שמוברגות, מודבקות, וכן הלאה. לעתים קרובות, מצוטטים גם יסודות קפיצים שנקשרים ידנית.

 

למרות שהתשובות הללו אינן שגויות, הן למעשה מתייחסות בעיקר לרהיטים מרופדים יקרים מאוד שניתן לצפות שהם יחזיקו מעמד 20 שנה ומעלה.

 

סקר שנערך לאחרונה בתעשיית הרהיטים הצביע על כך שרוב הצרכנים מצפים שהספות החדשות שלהם יחזיקו מעמד רק 3-5 שנים. זוהי הערכה די מדויקת עבור מרבית הספות והכורסאות המיוצרות במחיר בינוני.

 

רבות מהספות המיוצרות במסות גדולות מגיעות עם מסגרות דיקט זולות ויסודות קפיצים זולים. רכיבי המסגרת והיסודות הללו, לעומת זאת, אינם המגבלה הגדולה ביותר לאורך החיים הצפוי של הספה שלכם. אפילו מסגרות ויסודות לא יקרים לעיתים קרובות מחזיקים 10 שנים או יותר.

 

כריות מושב יישחקו בדרך כלל הרבה לפני המסגרת והיסודות. אורך החיים הצפוי של כרית קצף תלוי בעיקר בצפיפות ובעובי הקצף. קצף בצפיפות 1.8 הוא ללא ספק הנפוץ ביותר עבור כריות מושב לרהיטי מגורים במחיר בינוני. כריות בצפיפות 1.8 אלו בדרך כלל יתחילו לאבד את צורתן ונוחיותן תוך 1-3 שנים ויזדקקו להחלפה תוך 3-5 שנים.

 

ישנן ספות רבות הנמכרות עם קצף בעל צפיפות 1.5 נמוכה יותר (ומשקל קל יותר) שיישחקו במהירות רבה יותר, לפעמים תוך שנה מהרכישה.

 

לא כל היצרנים או הקמעונאים יפרטו את צפיפות קצף. קצף המתואר כ"צפיפות גבוהה" ללא מספר ספציפי בדרך כלל בעל צפיפות של 1.8. צפיפות גבוהה יותר (2.0 – 2.5) ניתן למצוא על רהיטי מגורים יקרים יותר שניתן לצפות שהם יחזיקו מעמד יותר מחמש שנים. ריהוט המיועד לשימוש מסחרי או מוסדי כבד עשוי להשתמש בקצף בצפיפות של 3.0 ומעלה.

 

גורם חשוב נוסף הוא אם הקצף הוא HR (High Resilience) אשר משחזר את צורתו טוב יותר לאחר הדחיסה. צרכנים לא משכילים מתבלבלים לעתים קרובות בין "מוצקות" ל"צפיפות". הם חושבים בטעות שכריות "מוצקות" יותר הן עמידות יותר.

 

ככל שצפיפות הקצף בכרית גבוהה יותר (ומשקלה כבד יותר), כך היא תעלה יותר. שינויים במוצקות אינם משפיעים על עלות, משקל או צפיפות. כריות המיוצרות עם קפיצי סליל בדרך כלל (אך לא תמיד) עמידות יותר מכריות הקצף הרגילות 1.8. קפיצי סליל אלה מוקפים בגבול קצף ואז מרופדים בחלקם העליון והתחתון עם ריפוד רך נוסף.

 

פוך/נוצות משמשים לעיתים קרובות כריפוד בשילוב עם קפיצי סליל. "ז'קט" למטה/נוצה משמשים כשכבת ריפוד בחלק העליון והתחתון לריכוך תחושת הכרית.

 

כשאתם קונים ספה, בדקו את הכריות תמיד. ככלל, אם כריות המושב מרגישות "קלות", אתם מסתכלים על ספה עם אורך חיים קצר מאוד. ככל שכרית המושב כבדה יותר, כך הספה שלכם תחזיק זמן רב יותר.

 

תוחלת חיים של יותר מ-5 שנים נעזרת גם בשימוש בבדים עמידים "כבדים" עם עמידות גבוהה בפני כתמים. סיבים סינתטיים כגון פוליאסטר מספקים בדרך כלל את השילוב הטוב ביותר של עמידות, עמידות בפני כתמים ורהיטים במחיר בינוני. סיבים טבעיים כמו כותנה, פשתן וצמר הם בדרך כלל (אך לא תמיד) עמידים פחות וגם פחות עמידים בפני כתמים.

 

בדים בעלי משקל כבד יכולים להיות עמידים יותר, אך ישנם גם בדים סינתטיים רבים במשקל קל יותר שיעניקו לכם 5-10 שנות שימוש. ניתן למצוא ספות שיחזיקו מעמד לאורך זמן ממקורות רבים. אם אתם מוכנים לשלם 10,000 שקלים ומעלה עבור ספה (בבד במחיר סביר) – יש לכם אפשרויות רבות.

 

יהיה קשה מאוד למצוא ספה בפחות מ-5000 שקלים שתחזיק מעמד יותר מחמש שנים (ועדיין תיראה טוב).

 

בין שתי נקודות המחיר הללו, התרכזו בכריות המושב הטובות ביותר שאפשר להשיג ובחרו בד עמיד בפני כתמים. ישנן עוד הרבה תכונות עיצוב, בנייה והתאמה שישפיעו גם על העלות, אך כריות מושב ובד הם שני הגורמים החשובים ביותר לאורך החיים המקסימלי הצפוי של הספה שלכם.