ללמוד לעמוד מול קהל

מכירים את תחושת הפחד המשתק כשאתם נדרשים לעמוד מול קבוצת אנשים ולדבר? המחנק בגרון, היובש בפה, דפיקות הלב החזקות, בלק אאוט? אתם בהחלט לא לבד. אנשים רבים חשים בדיוק כך כשהם נדרשים לעמוד מול קהל, גם אם מדובר על קהל קטן מאוד ומוכר. הפחד הבלתי רצוני הזה קיים אצל אנשים רבים, למעשה מדובר על רוב האנשים החווים פחד כלשהו בעוצמות שונות. לא פעם ודאי הבטתם באדם העומד בביטחון על במה ומרצה בפני אולם מלא אנשים ושאלתם את עצמכם: איך הוא עושה זאת? האם אי פעם גם אני אוכל להרגיש ביטחון לדבר בפני אנשים?

לא מחמיצים הזדמנויות

כשמדובר על פחד לעמוד מול קהל אין הכוונה בהכרח לעמידה על במה, להופעה מול אנשים או לנאום, מדובר גם על דיבור מול קבוצת אנשים בעבודה, הצגת עמדה בדיון מקצועי, הצגת מצגת או אפילו לדבר מול קבוצת חברים גדולה. עמידה מול קהל אינה טבעית לרוב האנשים, אך יש אנשים המצליחים להתגבר על החשש, יש אנשים שנהנים מהריגוש ויש כאלה שהפחד הזה משתק אותם וגורם להם להימנע בכל מחיר מלהגיע לסיטואציה כזו.

אנשים אלה עלולים להפסיד הזדמנויות עסקיות, לוותר על הכרה, על תחרות וקידום בעבודה או להימנע מלהגיע לעמדות ניהול. אף על פי שמדובר בפחד שנראה שאין שליטה עליו וכי הוא ילווה אתכם כל חייכם, ניתן בהחלט ללמוד להתגבר על המחסומים, ללמוד טכניקות לשחרור המתח והלחץ ולהצליח להתמודד היטב עם הצורך לעמוד מול קהל.

ללמוד לעמוד מול קהל

מהו פחד קהל וממה הוא נובע?

פחד קהל הוא תגובה חברתית, פסיכולוגית וגופנית לתחושת סכנה או חשש, ועמידה או דיבור מול קהל בהחלט יכולים להיחשב עבור אנשים רבים כסכנה בכך שעליהם להצליח לטעון את טענתם, לא לטעות, לעמוד בפני ביקורת או התנגדות, לזכור את הדברים שרצו לומר, הפחד מפני שיפוט או פשוט לדעת שכולם מביטים בהם. מדובר בפחד הגורם תגובות גופניות של ממש, הכוללות הזעה, דפיקות לב מהירות, רעד, חיוורון או הסמקה, בלבול, יובש בפה ומחנק. באופן זה גוף האדם מתמודד עם הצורך להיות מוכן להתמודד עם הסכנה.

לומדים להתגבר על פחד קהל

למרות התגובות הגופניות של החרדה, ניתן ללמוד להתגבר על פחד מעמידה מול קהל ולהפוך את החשש לריגוש חיובי. הדרך לעשות זאת מצריכה תרגול, למידה וקבלת משוב יחד עם לימוד טכניקות להרפיית הלחץ שתוכלו לתרגל בכל זמן. אומנם עבור אנשים החוששים לעמוד ולדבר מול קהל מדובר באתגר, אך דווקא הלמידה והתרגול בקורס ממוקד מאפשרים לשנות את ההתייחסות אל הפחד. מדובר באסטרטגיות למידה בדיוק כמו כל מיומנות חדשה, ובתוך זמן קצר ניתן לחוות שינוי, לנצל הזדמנויות ולשבור את מחסום הפחד שמונע מכם התנסויות שיוציאו מעצמכם את הטוב ביותר.