הצורך בשינוי קריירה מופיע אצל כולנו עם השנים, בין אם זו השחיקה רבת השנים או תחושת שעמום וחוסר רלוונטיות המובילה אותנו להחלטה שאולי בעצם הגיע הזמן להמשיך הלאה, לפעמים גם מניעים כלכליים ישפיעו על ההחלטה לשינוי קריירה.
מניע נוסף לשינוי קריירה הינו ההתפתחות האין סופית של הטכנולוגיה אשר סוחפת עם השנים מקצועות רבים אל מחוץ לשוק העבודה אשר הופכים ללא רלוונטים.

איך נעשה זאת נכון?
זה לא משנה אם אנחנו בין 30-40 או 50. במידה ולא "נכפה" עלינו לשנות קריירה נעשה זאת בצורה שקולה ומתונה.
יש לזכור כי ברוב המקרים תעמוד מאחורינו משפחה אישה וסגנון החיים שלנו שעדיין מצריך הכנסה תמידית, גם במידה ויש לכם את היכולת הכלכלית לקום וללכת עדיין היינו ממליצים לכם לשקול שנית את ה"יציאה מהארון".
שינוי קריירה יכול להיות שלב מלחיץ וקשה ועדיף לחסוך לעצמנו את הלחץ הכלכלי המלווה במהלך.
אם הייתם בשנות ה-20 שלכם, חסרי מחויבויות ומלאי מוטיבציה הייתי אומר לכם לקום מהכיסא וללכת אחר הלב שלכם.
לצערנו עם השנים מגיעות המחויבויות ואיתם גם העול הכלכלי, ולכן אנו חוזרים ואומרים. תהיו שקולים.

אבל מה זאת אומרת להיות שקולים?
"מידע שנלקח בחשבון המשפיע על ההחלטה, העמדה, המסקנה וכד'".
ואחרי שצוטטנו מהמילון העברי את המילה "שקול" נסביר כי המהלך צריך להיות מנוהל ומבוקר בצורה שלא תפגע בכם או בסובבים אתכם.

רובכם קראתם באינטרנט על סיפורי ההצלחה של הבחור בן ה-56 שקם בוקר אחד והחליט לשבור את המקלדת במשרד וצעק בקולי קולות "אני מתפטר!!" תוך כדי שהוא נועץ מבט מלא בביטחון בבוס המבוהל לצלילי מחיאות כפיים מתגברות מצד עמיתיו למשרד, והיום הוא סוף סוף הגשים את עצמו וחי בשביל עצמו ולא בשביל אף אחד אחר.

אחח החלום.. רק חבל שברוב המקרים הסיפור טיפה שונה.
הבוס הודיע לנו שאנחנו צריכים לעבוד עוד 5 שעות שבועיות ועקב קיצוצים מורידים את התקציב היומי בתן ביס של העובדים, אתה מוחה ומתפטר.
חושב שהעולם הגדול מחכה רק לך, ולאט לאט אתה מבין מראיון עבודה לראיון עבודה עד כמה עבדה הרלוונטיות שלך לשוק העבודה או כמה השוק הזה שייך לצעירים.
אנחנו לא נביאי זעם, אלה אנשים ראלים אשר מכירים במציאות הכואבת.
הצעד הנבון יהיה לשקול את כל האופציות האפשריות ולהבין היכן אנחנו עומדים.
מומלץ להתייעץ עם מומחה ל-שינוי קריירה אשר מכיר ויודע כיצד להתאים את הדרך הטובה והיעילה ביותר עבורך, דרך אשר לא תזלול ממך את האנרגיה ותמלא אותך בטיפים ואינפורמציה לקרה השינוי המיוחל, והכי חשוב תיתן לך את האוויר לו אתה זקוק כרגע בשלב שינוי קריירה.
במידה ונצטרך לחזור חזרה לכשירות נעדיף לסחוב עוד תקופה במקום העבודה תוך כדי לימודים אשר יחזירו אותנו לתמונה, קורס מקצועי הוא גם אופציה.

החלטתם שאתם רוצים לעשות משהו חדש עם הקריירה שלכם?
מזל טוב.
שינוי קריירה מסיבה זו הוא אחד הנפוצים וצפוי לגדול עוד ועוד בשנים הבאות.
ישנם אנשים שמחפשים את השינוי ממקום אישי, אנשים שמאסו בסביבת העבודה שלהם, החל מאיש הייטק שכל חייו עבד בסביבת מחשבים במשרדים סגורים אשר מעוניין כעת לעבוד בסביבה פתוחה וירוקה ומלאת אינטראקציה חברתית. ועד למכונאי שכל חייו חלם לעבוד כמדריך חדר כושר.
אני מניח שרובנו נוכל להזדהות עם הדוגמאות הללו הנובעות מתוך רצון לשנות את הסביבה ועד להגשמת חלום שמעולם לא העזנו מתוך פחד כלכלי, או אישי שמנע מאיתנו לגשת ולעשות אותו.

לסיכום
רבים מאתנו עלולים למצוא עצמם מבולבלים אל מול מבחר האופציות העומדות בפניהם וכל אדם וסיבותיו אשר יהיו זקוק ברוב המקרים ליד מכוונת שתעזור לו להבין איך עושים זאת נכון.
אף על כל הקשיים והבלבול ישנם ארגונים מקצועיים אשר מודעים לשינוי הרחב שקורה בעידן המודרני בו אנשים בוחרים לשנות קריירה ואנו עדים להתעצמות התופעה שעתידה לגדול לממדי ענק בשנים הבאות.